Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Exkurze do výměníkové stanice.

17. 1. 2014

V roce 2000 proběhla velká rekonstrukce tepelných rozvodů v AVII a na Letňanském sídlišti. Bylo provedeno odpojení teplárny Třeboradice a připojení na rozvod tepla z  AVIA ENERGO.

Dodávky tepla do sítě Avia Energo zajišťují 2 subjekty: Pražská teplárenská a firma TEDOM, která má výrobní jednotku umístěnou v areálu Letňanské Avie. Oba zdroje tepla jsou zavedeny do hlavní horkovodní výměníkové stanice v areálu Avie a odtud dále novým horkovodem do 4 hlavních předávacích stanic (výměníků) na sídlišti. Z předávacích stanic je teplo vedeno k jednotlivým domům. Každý dům má svoji objektovou předávací stanici a právě tam se nyní podíváme.

Ta naše je umístěna v suterénu domu Malkovského 589. Stanici nám ukázal pracovník z Avia Energo, který měl službu na hlavním výměníku. Ve stanici se přivedené teplo rozděluje do jednotlivých domů trojbloku Malkovského 588, 589 a 590.

 01-pohled-do-vymenikove-stanice.jpg

Předávací stanice umožňuje regulovat dodávku tepla a měřit jeho spotřebované množství. Součástí stanice je také ohřívač vody do bytových jednotek . 

Správnou funkci zajišťuje systém automatické regulace, jehož hlavní součásti jsou řídící a zobrazovací jednotka, sonda pro měření teploty vody na vstupu do stanice a druhá na zpáteční trubce a také čerpadlo, průtokoměr a regulační servoventil. Ten na základě venkovní teploty a údajů řídící jednotky reguluje množství protékající horké vody a tím teplotu vytápění. O další regulaci teploty se starají termostatické hlavice na tělesech topení v našich bytech.

05-meridlo-spotrebovaneho-tepla.jpgMnožství spotřebovaného tepla sleduje řídící jednotka. Spotřebu tepla platíme zálohově každý měsíc a na konci roku se odečte skutečné spotřebované množství a provede se vyúčtování. Spotřebu rozděluje a účtuje Avia Energo v předepsaném poměru na 3 díly pro Malkovského 588, 589 a 590.

Na měření spotřeby vody, která je po ohřátí rozváděna do bytů, je použit vodoměr na jejím přívodu do ořívače a účtování je prováděno v poměru podle odečtů bytových vodoměrů. Údaje pro vyúčtování připravuje firma RONICA společně s Avia Energo.

Více fotek si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Firma TEDOM má v Avii kogenerační jednotky na výrobu elektrické energie a odpadní teplo prodává do Avia Energo, která je používá pro vytápění budov v areálu a pro sídliště. Na výrobu se používá bioplyn přivedený z Ďáblické skládky. Proto je výsledná cena tepla trochu nižší než účtuje Pražská teplárenská.

jh 2014