Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Ventilační turbíny

31. 10. 2016

Pokud si na internetu zadáme odkaz "Ventilační turbína" vrátí se nám řada informací jak turbína vypadá, jak funguje a nabídky různých firem na realizaci montáže.

Na jeden z podrobnějších popisů můžete narazit i na adrese www.ceskestavby.cz v článku Pořizujte jen kvalitní ventilační turbíny

Podrobně se problematikou turbín a hlavic zabývá ve svém článku portál TZB-info v článku Rotující hlavice – mýty a realita. Zde se uvádí, že lepší výsledky přináši instalace vzduchotechnické hlavice CAGI.

ventilacni-turbina.jpg  samotahova-hlavice-cagi.jpg

Turbína, nebo ventilační hlavice? Jaké řešení je lepší? Podělte se s námi o svoje zkušenosti v připojeném komentáři.

jh 10/2016

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Za tři roky provozu jsem spokojený

(J.M. Malkovského 586, 31. 10. 2016 20:57)

Větrací turbíny máme od roku 2014. Instalace 3 ks turbín VIV 20/500 nás stála 40.721 Kč.

Za cca tři roky provozu jsem spokojený. Na hlučnost si nestěžuje nikdo. Já neslyším vůbec nic ani při silném větru, ale jsem v přízemí.

Turbínu nemáme připojenou na motor a tak se ze začátku lidi ptali, proč nefunguje, když zmáčknou tlačítko odvětrání. Po vysvětlení, že turbína pracuje sama na vítr a přirozený tah "komínu", nemáme žádné dotazy nebo stížnosti. Pokud někdo potřebuje rychleji vyměnit vzduch z kuchyně, případně WC, nebo koupelny, doporučili jsme mu, aby si instaloval ventilátorek. Někteří ho už měli, protože nám původní odvětrávání nešlo ve dvou třetinách domu. Jistič s elektroměrem jsme nechali odmontovat. Náklady na provoz - nula.


Jednou za tři roky je nutná revize. Zrovna jsme ji měli a stála nás 3105,-Kč za tři turbíny. Je pravda, že se snažíme s kolegy dohodnout na jednom termínu, aby nám pořád někdo neběhal po střeše. Má to i výhodu, že nám revizák započítá nižší dopravné (původní nabídka byla za 3392,-Kč).


Při extrémních povětrnostních podmínkách a to i krátkodobých jako jsou krupobití, vichřice s poletujícími různými předměty apod. může dojít k poškození turbíny, kdy nastane její nevyváženost a ta zapříčiní předčasné poškození ložisek, které vyřadí turbinu z provozu, čímž dojde k zatékání vody do stoupacího potrubí. V těchto případech je nutné provést revizi v co nejkratším termínu.